Uçak Bakım Faaliyetlerinin yönetilmesinde lojistiğin önemi  ...
Selçuk Bastımar

Selçuk Bastımar

Component Shops

Uçak Bakım Faaliyetlerinin yönetilmesinde lojistiğin önemi               

03 Temmuz 2017 - 15:47

Uçak Bakım Faaliyetlerinin yönetilmesinde lojistiğin önemi                                      

 

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, gerek imalat gerek hizmet sektörü olsun, satışın olduğu her alanda kıran kırana bir mücadele var artık. Satılan tüm ürün veya hizmetlerde; sunum ve hizmetin kalitesi artarken fiyat ve teslim süresi düşmek zorunda. Çünkü her teknolojik gelişim, süreçleri kısalttığı gibi marketten müşteri çekebilmek için gereken iyileştirmeleri; kalite, fiyat ve teslim süresi anlamında geliştirmek zorunda kalıyoruz. Aksi halde sahamızı rakiplerinize bırakmış oluyoruz.

 

Ulaşım araçları içerisinde, hız anlamında en üst seviyede olan uçakların da düzenli olarak bakım ihtiyaçları bulunmakta. Bu bakımları yapan kuruluşların kendi aralarında kıyasıya bir rekabeti söz konusu. Her gün uçak bakım kuruluşları, bir önceki güne göre kendilerini ilerletmek; bakımları hatasız, çok yüksek kaliteli ve kısa sürede yapabilmenin yollarını aramaktalar ki, uçak uçuran firmaları, kendi bakım kuruluşlarına getirebilmek için ikna edebilsinler. Hiç bir bakım kuruluşu, bakım yapacağı uçağı sadece bir seferlik bakımını yapayım, bir daha gelmese de olur şeklinde düşünemez. Dolayısı ile memnun etmek için elinden gelen tüm gayreti ortaya koyar. Memnuniyet kriterleri; kalite, toplam maliyet, bakım sırasında iletişim, güvenirlik gibi etkenlerin yanı sıra teslim süresi de önemli yer tutar. Çünkü uçak uçuran tüm operatörler , bir an evvel uçaklarını almak ve uçurmak isterler. Uçağın bakım teslim süresi, bazı uçak sahipleri için en önemli kriter bile olabiliyor.

Uçakların bakımları yapılırken teslim süresi birçok etkene bağlı olarak değişkenlik gösterir. Uçak hangara gelmeden önce, yapılacak olan bakım detaylarının iyi anlaşılması, mühendis – teknisyen ilişkisinin iyi kurulup, yapılacak olan işlerin iyi aktarılması, rutin dışı olan bakımların iyi planlanması ve bakım sırasında kullanılacak olan malzemelerin sağlanması gibi konular bakım teslim süresini etkileyen konulardır. Özellikle çok tip uçaklara bakım yapan firmaların, bakım sırasında kullanılacak olan malzemelerin tamamını stokta tutma şansı maalesef olmayabilir. Çünkü her bakımda kesin değişen parçaları daha uçak bakıma gelmeden önce bile tedarik edebilirsiniz; bakım sırasında tespit edilen aksaklıkları gidermek için gereken malzemeler de var. Bakım sırasında fark edilen aksaklıkları gidermek için gereken malzemelerin tespit edilmesi ve sipariş edilmesi çok planlı ve erken zamanlarda olmalı ki, bakım devam ederken bu malzemeler de temin edilebilsin ve uçağın çıkışında gecikme olmasın. Ancak sadece erken tespit ve öncelikli sipariş bazen yeterli olmuyor . Sipariş edilmiş olan malzemenin gelişinin iyi yönetilmesi de çok önemli.

Sipariş emri verildikten sonra; malzemenin satıcısından alınıp, bakım hangarına getirilmesi bakımın gidişini direkt olarak etkileyen unsurdur. Tam da bu noktada lojistiğin önemi devleşiyor. Teknisyen sipariş ettiği malzeme gelmeden bir sonki işe geçemediği için bekliyor ve bakımın tüm gidişi bazen sadece bir malzemeye bile bakabiliyor. Hatta o malzeme olmadan geri kalan 3-4 günlük bakıma da geçilemeyebiliniyor.

Lojistik, sadece malzemeyi satın aldığımız yerden bulunduğumuz yere taşımak değildir. Lojistik, malzemeyi satın aldığımız yerden bulunduğumuz yere taşırken; zamanı yönetmek, ücreti minimumda tutmaya çalışmak ve taşınan malzemeyi hasarsız getirmek demektir. Lojistik yaparken birçok süreç yönetiliyor ve hepsinin bakımın gidiş hattına etkisi, dolayısı ile müşteri memnuniyetine de dolaylı yönden katkısı vardır. Malzeme 3 günde gelecekken, 2 günde getirmeye çalışırken hasarlandırmak ve / veya malzeme 3 günde gelecekken ve 3 gün makul bir süre iken, kendinizi garanti altına almak amacı ile 2 günde getirip daha yüksek maaliyetler ödemek gibi bu ve benzer olumsuz etkiler müşteri memnuniyetini olumsuz etikileyecektir. Dolayısı ile malzemenin, belkide sipariş etilmiş diğer malzemeler ile birlikte doğru bir toplanma noktasında toplanması ve birlikte sevkiyatı ile taşıma bedellerinin düşürülmesi, taşıma yapan firmaların düzenli olarak denetlenmesi ve sürekli geri bildirimler ile taleplerimizi netleştirerek, iyileştirmeleri hızlandırabilir ve hatta bazı destekleyici yazılımlar ile lojistik süreçlerinin tamamını kontrol altında tutabiliriz. Çalışan sayısına oranla bazen lojistik birimi çok az sayıda personel ile yönetilebiliyor. Örneğin 500 kişi bakım faaliyetinde teknisyen olarak görevli olup malzeme talep edebiliyor, 20 kişilik bir satın alma ekibi bu malzeme siparişlerini piyasadan bulup satın alabiliyor ve buna karşın sadece 1 kişi lojistik faaliyetlerini yönetmeye çalışıyor olabilir. Bu noktada o bir kişiye tek kişilik ordu demek sanırım yerinde bir ifade olur.

Lojistik sadece bir birim değil aynı zamanda bir unsur. Çünkü yanlış yönetilmesinin etkisi büyük. Hem yaptığınız faaliyeti hem de müşterilerinizi olumsuz etkileyebilir. Dolayısı ile lojistik birimini sadece kuırmak değil, aynı zamanda faaliyetlerini ölçmek ve iyileştirmek gerekiyor.

Bu yazı 1110 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 3 Yorum

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');