SEVGİLİ ANNELER VE BABALAR
Prof.Dr. Benal Büyükgebiz

Prof.Dr. Benal Büyükgebiz

Takviye

SEVGİLİ ANNELER VE BABALAR

01 Aralık 2017 - 10:43

SEVGİLİ ANNELER VE BABALAR

Su içmek

Yepyeni bir ortamda yine sizlerle birlikteyiz…  Heyecan dolu bir başlangıcı paylaşıp, büyüteceğiz sizlerle… Gün gelecek hayatı,  gün gelecek bilgiyi paylaşacağız…  Emekle, sevgiyle ve sabırla kocaman bir aile olacağız…  Umarım bu yeni birlikteliğimiz  sağlıklı, mutlu nesiller ve ebeveynler için yeni bir boyut olur…

Sevgili anne adayları bu ilk buluşmamızda özellikle de yaz aylarında olduğumuzu düşünerek sizler için yazdım…  Bilirsiniz, her yaş grubunda su içmek önemli ve sağlıklıdır. Ancak gebelikte su içmek, içilen sudan hem anne hem de bebek faydalandığı için çok daha önemlidir. Diğer bir ifadeyle  içilen su, gerçek anlamda hem anne hem de bebek tarafından kullanılır. Anne içtiği su ile bebeğine de sıvı ihtiyacını karşılama ve sağlıklı olma imkanı sunar.  Su, besin öğelerinin bebeğe iletilmesini de kolaylaştırır. Anne ve bebek arasındaki dolaşımda suyun önemi hayatidir. Bu nedenle anne su içmeye her zamandan daha fazla önem vermeli, özen göstermeli ve ihmal etmemelidir.  Ne içtiğini, nasıl bir sıvı içtiğini daha dikkatli ve bilerek seçmelidir.

Gebelikte de  1.5-2 litre su içilmesi gereklidir, ihmal edilmemelidir. Ancak anne adayı   “klorlanmış su” içmemelidir, önerilmez. Suya uygulanan klorlama, gebeliğin devamında ciddi risk oluşturabilir. Gebelikte daima tercih edilecek  sıvı su olmalı, ancak bu su da şişe suyu olmalıdır.

Bebek anne karnında amniyon sıvısı içinde saklanır ve korunur. Amniyon sıvısı sadece mekanik bir katman değildir. Metabolik olarak da aktiftir. Bu nedenle yenilenmesi, tazelenmesi çok önemlidir. Amniyon sıvısı annenin içtiği su kullanılarak her an yenilenir.  Bu nedenle de anne ne içtiğine ve içtiği suyun içinde ne olduğuna çok önem vermeli, bilgili ve bilinçli olmalıdır.

Gebelikte kan hacmi yaklaşık % 40-50 artar. Kanın çok önemli bir kısmı da sudur. Aynı zamanda kanın akışkanlığı da değişir, azalır. Kalp-damar sorunu ve tansiyon yüksekliği gelişmemesi için de su içilmesi önemli bir tedbirdir. Su her canlıda olduğu gibi, gebelerin de vücutlarındaki (tuzu) ve ayrıca gerekli olmayan diğer maddeleri vücuttan uzaklaştıran, idrarla atılmalarını mümkün kılan en sağlıklı ve zararsız araçtır. Ayrıca gebelikte idrar yolu enfeksiyonları sık görülür. Annenin düzenli olarak su içmesi idrar yolu enfeksiyonu gelişmesini önler, tedavisinde de yardımcıdır.

Bebeğin bağırsaklara bası yapması nedeniyle hamilelerde kabızlık sık görülür. Su içmek, kabızlığın önlenmesi ve tedavisinde de çok yardımcıdır. Hemorroid oluşumunu da önler.  Annenin yorgunluğunu azaltır.  Su içmek, vücudu nemlendirmektir. Günde iki litre su içilmesi ihmal edilmediği takdirde, cilt daha sağlıklı görünür. Daha az sivilce olur.

Özellikle üçüncü trimesterde su içmek prematüre doğumları da önler. Dehidratasyonun yani vücutta susuzluk gelişmesinin düşükleri ve erken doğumları tetiklediği bilinmektedir.

Su içmek  tüm gün içine yayılmalı, vücut susuz bırakılmamalıdır. İçilecek en sağlıklı sıvının su olduğu unutulmamalıdır. Gebelikte su yerine ağırlıklı olarak süt ve meyve suyu içmek sağlıklı değildir, önerilmez. Gebelikte de sıvı ihtiyacı öncelikle su  ile karşılanmalıdır.

Sevgillerimle…

Bu yazı 409 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');