ERGENLİKTE BESLENME 2
Prof.Dr. Benal Büyükgebiz

Prof.Dr. Benal Büyükgebiz

Takviye

ERGENLİKTE BESLENME 2

03 Ocak 2018 - 18:15

ERGENLİKTE BESLENME 2

Vitamin-mineral eksikliği

Sevgili Anne ve Babalar,

Bu hafta da ergenlikte beslenme üzerinde konuşmaya-yazmaya devam ediyoruz. Konu hem önemli hem de üzerinde durulacak çok konu var.  Ergenlikte görülen vitamin-mineral eksiklikleri bugün konumuz.

Ergenlik yaş grubunda en sık görülen mineral eksikliği demir eksikliğidir.  Demir eksikliği bu yaş grubunda yorgunluk, dikkat süresinde kısalma, çalışma kapasitesinde düşüklük, enfeksiyonlara yatkınlık, zihinsel performans düşüklüğü ile seyreder. Ergenlikte demir dengesini belirleyen faktörler;

a. Diyetle alınan demirin miktarı,

b. Vücut tarafından kullanılabilirliği,

c. Büyüme hızı,

d. Demir kayıplarıdır.

Ergenlikte kan hacmi artar. Bu nedenle de hemoglobin sentezi artar. Aynı zamanda kas kitlesi de artar ve bu da kasta demir içeren maddelerin (myoglobin) sentezinin artmasını gerektirir. Erkeklerde yağsız vücut kitlesi daha fazladır. Bu nedenle de erkeklerde büyüme için gerekli demir ihtiyacı daha fazladır. Ve bu bilimseel gerçek çok zaman göz ardı edilir. Diğer taraftan ergen kızlarda demir kaybı da belirgin derecede artar. Sürdürülen beslenmeyi desteklemek amacıyla demir ve mineral takviyesi kullanılması gerekir. Çünkü beslenme ile artmış demir ihtiyaçlarını karşılayamazlar.

Yapılan çalışmalar ergenlerin yiyecek alışkanlıkları ve tercihleri nedeniyle, süt ve süt ürünlerini az tükettiklerini, vejeteryanlık eğilimi gösterdiklerini, “fastfood” tüketimlerinin arttığını, sık sık atıştırmalık yediklerini bu nedenle de demir alımlarının çok azaldığını göstermektedir. Kızların % 80’i, erkeklerin % 75’i günde alması gereken 18 mg’dan daha az demir almaktadır. Erkeklerde demir eksikliği geçici bir süre söz konusu olur ve büyüme hızı azalınca kansızlık sıklığı azalır.

Kızlarda ise süreç içinde demir eksikline bağlı kansızlık görülme sıklığı artar. Bunun en önemli nedeni de başlayan kanamalar ve diyetle yetersiz demir alımıdır. Adölesan gebeliği de riski arttırır.   Klinik belirti vermeyen Vit A eksikliği olanlarda ve aktif spor yapan ergenlerde de görülme sıklığı yüksektir. Ergenlik yaş grubunda sürdürülen beslenmeyi desteklemek amacıyla multi-vitamin ve mineral destek ürünleri kullanılması ihmal edilmemelidir.

Ergenlikte önemli olan bir diğer mineral ise çinkodur. Bilindiği gibi çinko elzem bir mineraldir. Dışarıdan besinlerle alınmalıdır. Vücutta 100’den fazla enzimin yapısında bulunur. İmmün sistem, yara iyileşmesi, tat ve koku duyusunun algılanması, DNA sentezi, normal büyüme ve gelişme için gereklidir. Gebelikte, çocuklukta ve ergenlikte çinko ihtiyaçları yüksektir. Çinko eksikliği riski de bu nedenle artar.

Ergenlikte de olmak üzere iyot yaşamın her döneminde önemlidir. Tiroid hormonlarının yapısında yer alan iyot yine besinlerle alınması gereken elzem bir elementtir. Eksikliğinde guatr gelişir; ayrıca büyüme ve performans  üzerinde  de eksikliği çok olumsu etkilere sahiptir. İyotlu tuz kullanılması ihmal edilememelidir.

Gelecek hafta kaldığımız yerden devam edeceğiz. Sevgiler…

Bu yazı 397 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');