TEDARİK ZİNCİRİ - YATIRIMCI İLİŞKİSİ
Özgür Altunkaya

Özgür Altunkaya

Pusula

TEDARİK ZİNCİRİ - YATIRIMCI İLİŞKİSİ

30 Ocak 2017 - 12:25

TEDARİK ZİNCİRİ - YATIRIMCI İLİŞKİSİ

Kâr, harcanan efor, riske edilen tutar ve alınan risk karşılığında her yatırımcının beklediği bir sonuçtur. Bununla birlikte en cazip yatırım ise geri dönüşü en hızlı olanıdır. Bu temel bakış açıları ile bakıldığında yatırımcılar için  kullanılan sermayenin geri dönüş oranı; (ROI ; return on investment) yapma kararlarında en çok dikkate alınan göstergedir.

ROI hesabı aşağıdaki gibi yapılır.

Tedarik zinciri performansının kullanılan sermayenin geri dönüş oranına direkt etkisi vardır. Bu nedenle de tedarik zinciri üzerindeki her iyileştirme şirketin yeni yatırımcılar için daha cazip hale gelmesinin önünü açmaktadır. Teker teker inceleyecek olursak;

 • Satış gelirlerini artırmanın bir yolu da sürekli müşteri memnuniyeti sağlamaktır. Bu bağlamda doğru kalitedeki ürünü, istenilen miktarda, ihtiyaç duyulan zaman ve yerde, olması gereken fiyata teslim etmek ve sonrasında da satış sonrası hizmetleri doğru şekilde verebilmek tedarik zincirinin satış gelirlerini artırıcı rolünü özetler.
 • Maliyetlerin azaltılması söz konusu olduğunda CFO ların çoğu gözünü tedarik zinciri ve lojistik üzerine dikerler. Bunun nedeni operasyonel maliyetlerin büyük kısmının bu birim tarafından oluşturulmasıdır. Dolayısı ile buradaki maliyet azaltıcı çalışmalar, direkt olarak karlılığı etkiler. Ancak maliyet azaltıcı çalışmaların operasyonel riski artırmadan, daha çok operasyonel verimsizlikleri ortadan kaldırarak yapılması gerekir, aksi takdirde risk faktörü büyüyeceği için tüm operasyonu kırılgan bir hale getirir.
 • Tedarik ve talep arasında zaman kaymalarını önlemek ve oluşabilecek plansız talepleri karşılayabilmek amacıyla işletmeler stok tutma yoluna giderler. Talep planlama, tedarik planlama ve sevkiyat planlama işlerinin ne kadar koordine şekilde yapıldığı işletmenin stok seviyesinden anlaşılabilir. Stok, talep karşılama riskini önlese de likiditeyi azaltması, kaynağa ihtiyaç duyması ve bozulabilir olması nedeniyle de azaltılması gerekir. Tedarik zincirinin bir amacı da bu etmenlere bakarak optimum stok seviyesini sağlamaktır.
 • Siparişten tahsilata geçen sürenin uzunluğu alacakların çoğalmasına neden olmaktadır. Tedarik zinciri sipariş karşılama süresini azaltarak tahsilat sürelerinin de azalmasına katkıda bulunabilir. Ayrıca bu durum likiditeyi artıracaktır.
 • Tedarik zinciri bakış açısıyla borçlu olduklarımız bizim tedarikçilerimizdir. Temelde borçlanma için ödeme vadesini uzatma yoluna gidilse de bu durumda da tedarikçi fiyatlarını yeni vadeye göre revize etmektedir.
  1. Tedarik zinciri boyunca sürekli akışı sağlayacak operasyonel planlamalar yapılmalı
  2. Malzeme giriş zaman, kalite ve fiyatlarını disipline etmek gerekir. Ödeme sürecini biran önce başlatmanın bir anlamı yoktur. Malzemenin gerçekten ihtiyaç duyulan zamanda gelmesi stok devir hızı açısından da önemlidir.
  3. Şirkete oranla daha küçük tedarikçiler ile erken ödeme opsiyonunu değerlendirilmelidir. Böylece onların banka faiz ödemelerini azaltıp belli oranda indirim alınabilir.
 • Tedarik zincirinde değer yaratan sabit kıymetler sermaye üzerinde büyük bir yük yaratmaktadır. Üretim, depolama ve dağıtım tesisleri bunlara örnek verilebilir. Sabit kıymetleri azaltmak için bir çok firma outsource opsiyonunu kullanmaktadır. Buradaki bakış açısı geleceği planlamak yönünde olmalı ve operasyonu elde tutmaktan çok know-how elde tutmak üzerinde odaklanılmalıdır.

Günümüz ticaretinde tedarik zincirinin önemi gitgide artmaktadır. Sürekli değişen ve artan müşteri talepleri, hızla değişen ekonomik göstergeler ve teknolojik değişim hızı tedarik zinciri yönetimini de her zamankinden daha karışık hale getirmiştir.

Önemli olan bu karışık ekosistem içerisinde basit ve izlenebilir, geliştirilebilir operasyonlar kurup yönetebilmektir. Bunu başaran firmalar hem yatırımcı için daha cazip hale gelmekte, hem de büyük bir rekabet avantajı yakalamaktadır.

Sevgi ve saygılarımla

Özgür ALTUNKAYA

 

 

 

 

Bu yazı 879 defa okunmuştur .

YORUMLAR

 • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');