Lojistik Sektöründe Kadın Çalışmaları
Gülşen Yeşildağ Yelkenkaya

Gülşen Yeşildağ Yelkenkaya

  Lojistik Sektöründe Kadın Çalışmaları

03 Temmuz 2018 - 15:53 - Güncelleme: 03 Temmuz 2018 - 16:05

                       

   Lojistik Sektöründe Kadın Çalışmaları

Geçmiş yıllarda lojistik dediğimiz zaman, gözümüzün önüne taşımacılık gelirdi. Lojistiği sadece taşıma işi olarak gördüğümüz günler artık geride kaldı. Depolama hizmetlerini lojistik fonksiyonlarına ekledik, hem de tam taşımanın bittiği veya başladığı noktaya. Taşıma hizmetleri bir erkek sektörüyken yavaş yavaş kadınlar da depolama hizmetlerinin, yönetimin, planlamanın, yazılım kullanımının, satışın, müşteri ilişkilerinin içinde rol almaya başladılar. Henüz TIR kullanan kadınımız yok. Depolarda forklifçilerimiz erkek, depo içi elleçleme elemanlarımız da erkeklerden oluşmuş. Kamyon sürücülerimiz, kuryelerimiz de erkek çalışanlarımız. Ancak!

Beyaz fanilası, şortu, terliği ile araç kullanan sürücüler de yavaş yavaş piyasadan çekilmekte. Kendi aracı içinde yaşayan sürücüler azaldıkça, kurumsal firmalar taşıma hizmetlerini karşılamaya ağırlık verdiler. Yeni sürücülerimizin şirket logolu üniformaları var. Ayakkabılarının arkasına basmıyor ve terlik kullanmıyorlar. Depolarda çalışan işçilerimiz güvenlik kurallarına uyuyorlar, kask takıyorlar, üniformalarını giyiyorlar. Lojistik Sektörü değişiyor ve olumlu yönde gelişiyor.

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Lojistik Uygulamaları ve Araştırma Merkezi (2013) tarafından gerçekleştirilen çalışma bu konuda yapılan nadir çalışmalardan bir tanesidir. Söz konusu çalışma kapsamında, lojistik sektöründe üst düzey kadın çalışanların oranları ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışmada Uluslararası Taşıma İşleri yapan firmaların kayıtlı oldukları derneklerin üyeleri esas alınmak kaydı ile toplamda 150 işletmeye ulaşılmıştır. Sonuçlara göre; lojistik işletmelerinde genel müdür olarak çalışan kadın oranı %18, müdür yardımcısı olarak çalışan kadın oranının %57 olduğu belirtilerek lojistik sektöründeki gelişmelere bakıldığında kadın yönetici sayılarında artış görüldüğü tespit edilmiş, fakat buna rağmen hala erkek egemen bir sektör olduğu belirtilmiştir

Türkiye ekonomisinde lojistik sektörü önemli bir rol oynamakta. Yaptığımız işlerin ölçekleri artmakta,  yeni hizmetler ve ardından yeni departmanlar eklenmekte. Lojistik sektöründeki gelişmelerle, kadınların iş gücüne yönelik katılımının artması sürdürülebilir kalkınmanın gerçekleştirilmesi açısından önemli bir unsurudur.

Üst düzey yöneticiler, hatta patronlar, gerek kurumsallaşmanın, gerek ölçeklerin büyümesinin etkisiyle, dış kaynak kullanarak erkek işlerini dışarıya çıkarmaya yöneldikçe, yeni departmanlar kurulmakta, bölümler açılmakta, yönetim ve kontrol önem kazanmakta ve kadın çalışanlar işe daha yoğun olarak giriş yapmaktadır. Muhasebe, İnsan Kaynakları, Bilgi İşlem, Finans, İdari İşler, Halkla İlişkiler, Satış, Pazarlama, Call Center, Kalite Kontrol hatta üst yönetim çalışmaları kadınların bu sektördeki olası iş alanları genişletmektedir.  Artık seminerlere, fuarlara, konferanslara ve zirvelere daha fazla kadın lojistikçi hem konuşmacı hem de izleyici olarak katılıyor.

Lojistik de kadınların daha çok söz sahibi olması için en büyük etken ise üniversitelerin lojistik bölümlerinin olmasıdır. Lojistik bölümlerinde ders alan kadınların sayısı hiç de azımsanacak kadar değil.

Lojistik sektörde çalışan kadınların bir şikâyeti var; bu da mesai arkadaşlarının, çalıştıkları müşterilerin, hizmet aldıkları firmaların, rakiplerinin onlara farklı davranması. Bu farklılık, bir yandan kadın olarak ciddiye alınmamaları, önemsenmemeleri yönünde gözlenirken; diğer yandan da rahatsızlık yaratan tekliflerle karşı karşıya kalmalarıdır. Teknolojinin olanaklarını kullanarak internet mesajlarından veya en basiti telefonla gerçekleşen iş ilişkilerinde, saygısızlık sınırını aşan erkek muhataplarla karşılaşmaktan dolayı rahatsızdırlar. Kendi iş ortamlarında kadın olmalarından dolayı bilgi akışında, iş sürecinde, aktivitelerde ve sorumluluklarda dışlanan kadın arkadaşlarımız da olmaktadır.

Sektörümüzde kadın erkek birlikte çalışmayı benimsemiş saygın kuruluşlar vardır ve sayıları hızla artmaktadır. Bazı firmalar pozitif ayrımcılık anlamında kadınlara öncelik veriyor. Orta ve üst düzey yönetici kadrosunda diğer sektörlerde olduğu gibi kadın erkek istihdam oranında % 50-50 eşitliği yakalamak olmasa da kadın çalışan oranını arttırmak hedefleri dahi konuluyor.

Taşımacılık bir erkek işi bile olsa, kol gücü bile gerektirse; lojistik akıl işidir, düzen işidir, kontrol işidir. Bu konularda kadınların daha başarılı oldukları unutulmamalıdır.

Tüm kadın arkadaşlarıma başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

 Gülşen YEŞİLDAĞ YELKENKAYA

 

Lojistik Danışmanı

E Mail : gyelkenkaya@gmail.com    

Cep Tel: 0532 697 53 73

 

 

 

Bu yazı 100 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');