Lojistik Köylerin ve Merkezlerin Yatırım Yapıları
Gülşen Yeşildağ Yelkenkaya

Gülşen Yeşildağ Yelkenkaya

Lojistik Köylerin ve Merkezlerin Yatırım Yapıları

21 Kasım 2017 - 19:05

                                                    

Lojistik Köylerin ve Merkezlerin Yatırım Yapıları

Lojistik köyler ve merkezler günümüzde üzerinde oldukça fazla yorum yaptığımız ve yatırımlarını planladığımız projelerdir. Lojistik köylerin ve merkezlerin yatırımları ve işletmeleri farklı özellikler gösterir. Genel yapıları limitet şirketlere benzemektedir. Finansal ortaklığın yanı sıra, çeşitli operasyon desteklerini amaçlayan ortaklık yapıları ve iş bölümleri ile yönetilirler. Bu şirket yapısı, sınırlı sorumluluk, üyelik ve yönetim açısından getirdiği esnekliklerle bazı avantajlar sunmaktadır. Ayrıca, büyüklükleri, türleri ve yatırım amaçları yönünden de farklılık gösterir. Bu özellikleri ile doğru orantılı olarak değişen yatırımcı profilleri bulunmaktadır. Daha kısıtlı hacimlere ve tek tip ulaşım imkanlarına (genellikle karayolu taşımacılığına)  sahip olan küçük ölçekli lojistik merkezler, genel olarak bir kaç özel şirketin ortaklığı olarak, yada global pazarda da güçlü olan bir şirketin bölgesel yatırımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak daha büyük alanlara sahip ve bölgenin lojistik kapasitesi üzerinde daha etkin olma potansiyeli taşıyan yatırımlar, PPP.( Public-Private- Partnership ) kamu-özel ortaklıkları sayesinde hayata geçirilmektedir.

Kamu-Özel Ortalıkları, en etkili ve geniş kullanıma sahip olan lojistik köy ve merkez kurulum ve yönetim yapısıdır. Farklı oranlarda paylaşılan finansal payların bulunduğu bu ortalıklar da, kimi zaman kamunun kurduğu özel bir şirket de ortak olarak yer alabilmektedir. Bu modelin seçilmesindeki en büyük neden ise finans, altyapı ve planlama kararlarının karmaşık yapısının sadece şirketler için üstlenilmesinin risk arz etmesi ve kamu desteği gereksinmesidir.

Lojistik köy ve merkezin, kentin kamu kaynaklarına yapacağı katkının da iyi hesaplanması gerekmektedir. Bu koşulun sağlanması adına kamu yatırımcılarının süreçte aktif rol oynaması, projelerin kilit noktasını oluşturmaktadır. Bu tür büyük yatırımların, kamu sektöründeki farklı kurumlar ve kademeler içerisinden desteklenmesi söz konusu olabilir.

Belediyelerin, ticaret odalarının, bölge kalkınma ajanslarının, organize sanayi bölgelerinin, ticaret borsalarının federal yapıdaki ülkeler için federal bakanlıkların ve merkezi hükümetlerin bu tür yatırımlarda çeşitli kademelerde roller üstlendiği birçok lojistik merkez örneğinde farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır.

İlk adım, doğru partnerlerin bir araya getirilmesi olmalıdır. Kalıcı yatırımcıların seçimi, projenin başarı ile kurgulanması, uygulanması ve sürdürülmesi için oldukça önemlidir. Diğer bir önemli süreç ise, kamu yatırımcılarının projeyi denetleme rolüdür. Kamu-Özel ortalıkları için, girişimin tüm bölgenin ortak kalkınmasının göz önünde bulundurulması esas perspektifi oluşturmaktadır.

Kamu yatırımcıları tarafından vergi indirimleri ya da teşvik yasaları gibi destekler söz konusu olurken, bunların yanı sıra, lojistik köy ve merkez içinde yer alan firmalara, iş geliştirme, risk yönetimi ve sistem teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik katkılar da yapılmalıdır. İşin özel yatırımcılar tarafında ise beklentiler, bölgenin zenginleşmesine katkı sağlanması, uzun dönemli gelir ve iş imkânı sağlanması, özellikle yerel markaların desteklenmesi, tanınmışlıklarının arttırılması ve tüm bunların yanı sıra daha iyi satış ve pazar imkânlarının yaratılması için katma değer oluşturulmasıdır.

Yurt dışında ortaklık yapıları için, finansal destek veren bankalar ve inşaatı yapan inşaat firmaları da fiili olarak ortak olurken; Türkiye’de bankalar henüz yeni olan lojistik köy ve merkez projelerine uzak kalmaktadır. İnşaat firmaları ise başlangıç projelerine uzak kalsalar bile, gelecekte büyük projelerde ortak olarak yer almak konusunda isteklidirler.

Lojistik köy ve merkez projelerinde gerek operasyon olarak, gerek yer kullanarak destek olacak resmi kuruluşlar da vardır. TCDD tesislere demiryolu çekecek, demiryolu taşımasını, vagon elleçlemesini gerçekleştirecektir. PTT ise yeni gireceği lojistik sektöründe bu tesisler içinde depo, aktarma istasyonu, ayrıştırma tesisi gibi kullanım amaçlı yer alacaktır. Her iki kuruluşun da gelecekte lojistik köy ve merkez projelerinde yatırımcı olarak yer almaları yerinde olacaktır.

İnşaatı devam etmekte olan Samsun Lojistik Merkezi bir ilk olarak diğer lojistik köy projelerine örnek olacaktır. Ardından Diyarbakır, Gaziantep Lojistik Köyleri de devreye girecektir. Her projede ortaklık yapısı kamu yatırımı olarak başlayacak ve özel sektör destekleyici olarak yer alacaktır.

 

Gülşen Yeşildağ Yelkenkaya

E Mail : gyelkenkaya@gmail.com

Cep Tel: 532 697 53 73

 

 

 

 

Bu yazı 693 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • atilla yıldıztekin
    8 ay önce
    başarılar dilerim. Güzel yazıların devamı olsun Gülşen

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');