Lojistik Köylerde ve Merkezlerde Intermodal Taşıma
Gülşen Yeşildağ Yelkenkaya

Gülşen Yeşildağ Yelkenkaya

Lojistik Köylerde ve Merkezlerde Intermodal Taşıma

16 Nisan 2018 - 12:34

 

     Lojistik Köylerde ve Merkezlerde Intermodal Taşıma

                              

Taşımacılık şekillerimiz değişmektedir. Bu değişim sadece yurtiçi taşımacılıkta kalmayıp uluslararası taşımacılıkta da kendini göstermektedir. Küresel ticaretin büyümesi ile üretim kapasiteleri ve tüketim adetleri artmaktadır. Artan uluslararası taşıma öncelikle kıtalar arasında taşımanın temel unsuru olan deniz taşımasını ve buna bağlı konteyner taşımasını öne çıkartmaktadır. Uzak mesafelerde ise ülkelerin kara taşımasına koydukları limitlemelerden, karbon salınımını azaltma çalışmalarından dolayı kıtalar içinde deniz kenarında olan ülkeler arasında Ro-Ro taşıması ve denize sınırı olmayan ülkeler arasında Ro-La taşıması öne çıkmıştır.  Bu taşıma şekli de bütün Dünya’da Intermodal taşımadan söz edilmesine yol açmaktadır.

Intermodal taşıma tek yüklemeyle ve aynı taşıma birimi içinde kapakların açılmadan ürünlerin ellenmeden, deniz, kara, demiryolu taşımacılığı gibi birden çok taşıma yöntemleri ve kapları ile birlikte aktarılarak taşınması olarak tanımlanmaktadır. Bu da konteynır taşımacılığı veya çekicisi olmadan treylerin hiç açılmadan TIR’larla kara yolu, Ro-La ile demir yolu veya Konteyner gemileri ile, Ro-Ro’larla deniz yolu ile taşınması demektir.

Intermodal sistemin de ülkemizdeki kullanımına baktığımız zaman henüz yurt içi taşımalarda yeteri kadar gelişmediğini görüyoruz. Zaman içindeki nakliye şekillerindeki tüm yeniliklere, tüm gelişmelere karşılık kara nakliyesi önemini kaybetmemiştir. Günümüzde 300 km’nin içindeki taşımalarda karayolu en avantajlı nakliye şekli olarak görülmektedir. Bu mesafenin üzerine çıkıldığı zaman deniz ve demir yolu nakliyeleri daha avantajlı hale gelmektedir. Taşıma modları arasındaki en verimsiz ve pahalı taşıma şeklini, kara yolunu en büyük oranda kullanmaktayız.

Yurt dışı taşımalarımızda ise Deniz yolu ile Konteyner taşıması her yıl hızla artmaktadır. İskenderun, Mersin, Antalya, İzmir, Marmara ve Karadeniz limanlarımızda ithalat ve ihracat yükleri gemilerle elleçlenmektedir. Bu limanlara gelen konteynerler büyük oranda kara yolu ile küçük oranda demiryolu ile Anadolu’nun iç kısımlarında bulunan şehirlerimize iletilmektedir. Karayolu ile taşınan konteynerler doğrudan üretim için fabrikalara veya satış için bölge depolarına iletilmektedir. Demiryolu ile taşınan konteynerler için iç şehirlerimizde demiryolu istasyonlarımız konteyner indirmeye, belli süre için bekletmeye ve yüklemeye uygun olmadığı için bazı mesafelerde demiryolu taşıması ucuz olmasına rağmen demiryolu taşıması kabul edilmemektedir. Talep yaratılamamaktadır. Karayolu ile gelen ve boşalan konteynerler konteyner park alanı olmadığı için limanlara boş olarak geri dönmekte taşıma maliyetleri artmaktadır.

İhracat için benzer süreç çalışmaktadır. İhracat yapacak firmalar limanlardan boş konteyner istemekte fabrika veya depolarında doldurarak tekrar limanlara yüklenmek için gönderilmektedir. İthalat ve ihracat yüklerinin regüle edilememesi nedeniyle konteynerlerin Intermodal taşıma içindeki maliyet avantajı yaratılamamaktadır.

Lojistik köyler ve lojistik merkezler şehirlerimizde şehir merkezi ile sanayi bölgeleri arasında yer almakta içinde demiryolu terminali, konteyner depolama alanı, elleçleme ekipmanları, TIR parkları ile birer Intermodal terminal olarak çalışmaktadırlar. Limanlara demiryolu ile bağlanmış olması de şehir trafiğini olumsuz etkilemeden çevreye saygılı bir şekilde konteynerlerin limana veya lojistik köy ve merkezlere taşınmasını mümkün kılmaktadır.

Lojistik köylerde ve merkezlerde demiryolu vagonları veya konteynerler depolara doğrudan yanaşabilmekte ve istasyonlarda yapılan yük aktarması operasyonuna gerek kalmadan doğrudan depolara aktarılmakta veya depolardan konteyner ve vagonlara yüklenebilmektedir. Lojistik köyler ve merkezler dizayn edilirken Intermodal taşımanın gelişmesine ve taşıma, elleçleme maliyetlerinin azalmasına fırsat yaratacak şekilde Samsun Lojistik Merkezinde görüldüğü gibi dizayn edilmekte ve inşa edilmektedir. Projeleri yapılan Diyarbakır Lojistik Köyü ve master planları yapılan Gaziantep Lojistik köyü, Düzce Lojistik merkezi, İskenderun Lojistik köyü, Kocaeli lojistik master planları da bu esasa göre yapılmış çalışmalardır.

Lojistik köylerin sayısının artması yurt içinde de bir taşıma ağı kurulmasına, şehirlerarası taşımalarımızın da bu lojistik köy ve merkezler arasında vagonlarda yük birleştirilmesi, vagonların birleştirilerek katar oluşturması ile demiryolu taşımamızın da yurt içi taşımalarda payının artmasına olanak sağlayacaktır. Kara yolu taşımacılığımızın ton-km olarak payının azalması çevre koruma açısından da olumlu sonuçlar yaratacaktır.

 

Gülşen YEŞİLDAĞ YELKENKAYA

E Mail : gyelkenkaya@gmail.com    

Cep Tel: 0532 697 53 73

 

 

Bu yazı 274 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');