Lojistik Köylerde Proje Lojistiği 
Gülşen Yeşildağ Yelkenkaya

Gülşen Yeşildağ Yelkenkaya

Lojistik Köylerde Proje Lojistiği 

27 Temmuz 2018 - 14:10

 

Lojistik Köylerde Proje Lojistiği                                                                                              

Lojistik köyler, yük trafiğinin yoğun olduğu taşıma koridorlarının kesişim noktalarında inşa edilmiş tesislerdir. Farklı yönlerden gelen yüklerin birleştirilerek tek yöne taşındığı çoğu parsiyel taşımacılık gerektiren ürünler burada konsolide olurlar ve tek araçla gidecekleri adrese sevk edilirler. Bu nedenle lojistik köylerin limanlara yakın olması ve içinde mutlaka bir demiryolu terminali bulunması istenir. Lojistik köy tanımı da bunu kapsamaktadır. Bu yapılarıyla lojistik köyler intermodal taşımacılığının yaygın olarak kullanıldığı hatta geliştirildiği merkezler olarak da tanımlanmaktadır.

Limanlara yakın olması ve özel bir demiryolu hattıyla bağlanabilmesi avantajıyla tüm lojistik köylerde demiryoluna yakın bir konteyner depolama alanı ve demiryolunun diğer tarafında da demiryolu ile gelecek proje yükleri için açık depolama alanları inşa edilmektedir. Bu özellikleri ile lojistik köyler inşaatı uzun süren projeler için örneğin rafineriler, barajlar, hidroelektrik santralları, termik santrallar, nükleer santrallar, petrol arama tesisleri, köprüler, hava alanları bu gruba girmektedir; taşınan malzemelerin bekletildiği lokasyonlar olarak kullanılmaktadır.

Bu projelerin hepsinde hem ağır nakliye grubuna giren özel gemilerle ve hidrolik akslarla taşınan ölçü dışı malzemeler taşınmaktadır hem de konteynerlere sığabilecek ilave malzemeler de gerekmektedir.

Limanlara gelen malzemeler ; uzun borular, ağır makinalar, çelik yapılar, beton kolonlar, gibi ağır taşımayla taşınacak ilk gruba girmektedir.  İkinci grupta da inşaat sırasında kullanılacak inşaat makinaları, yerinde monte edilecek ekipmanlar, küçük makinalar, kısa borular söz konusudur. İlk grup lojistik köylerde açık alanlarda depolanırken ikinci grup da konteynerler içinde lojistik köylerde bulunan antrepolarda veya milli depolarda saklanmaktadır. İkinci grup taşımasında demiryolu da kara taşımasından daha verimli kullanılabilmekte ve hemen demiryolu ray hattının kenarında veya arkasına ray yanaşan depolarda bekletilmektedir.

Lojistik köyler ayrıca proje grubuna veya taşıma işini üstlenen firmalara çalışabilecekleri ofisler de temin etmektedir. Bu ofislerde proje ekipleri çalışmakta ve sevk programını yapabilmekte, ürünlerin kontrol imkânı bulabilmektedir.

Lojistik köylerde proje lojistiği yapılmasına en iyi örnek; birinci fazı biten Samsun Lojistik Merkezi, Sinop ili İnceburun mevkiinde kurulması planlanan 4.560 MWE gücündeki nükleer santralı olacaktır. Japonya ile birlikte inşa edilecek olan bu santralın inşaatı 2019 yılında başlayacak ve tamamı 4 ünite olan santralın ilk ünitesi 2025 yılında devreye girecektir. Tamamının bitirilmesinin yaklaşık 15 yıl süreceği beklenmektedir. Bu 15 yıl içinde Japonya’dan ve Avrupa’dan gelecek malzemeler Sinop limanı uygun olmadığı için Samsun Limanına indirilecektir. Samsun limanının ardından gelecek tüm malzemelerin Samsun Lojistik Merkezine getirilmesi, orada kısa ve uzun süreli depolanması, yine Samsun Lojistik Merkezin’de kurulacak olan proje ekibi ofisinden yapılacak kontrol ve yönlendirmelerle JIT sistemi ile Sinop inşaat alanına sevk edilmesi planlanmalıdır. Bu sayede limanların içinde uzun süreli depolama yapılmasının gereği kalmayacak ve Samsun Limanı da liman arazisini daha verimli kullanabilecek, proje maliyetleri düşecektir.

Benzer şekilde Doğu Akdeniz’de yapılacak olan büyük proje çalışmalarında,  İskenderun ve Mersin de inşa edilecek lojistik köylerin, Doğu Anadolu ve Irak ‘da inşa edilecek benzer projelerde, Diyarbakır Lojistik Köyünün, Suriye’nin yeniden yapılanmasında gerekli olacak büyük projelerde, inşa edilecek olan Gaziantep Lojistik Köyünün kullanılması en akılcı yol olacaktır. 

Lojistik köyler ve merkezlerin inşa edilmesi Türkiye’nin kalkınmasında destek alacağımız en önemli projelerdir.

Çeşitli illerimizde başlayan ve başlayacak olan çalışmaların hızla sürdürülmesi, basit bürokratik engeller nedeniyle geciktirilmemesi çok büyük önem arz etmektedir.

 

 

Gülşen YEŞİLDAĞ YELKENKAYA

Lojistik Danışmanı

E Mail    : gyelkenkaya@gmail.com         

Cep Tel : 0532 697 53 73

 

 

Bu yazı 140 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');