Lojistik köyler ve Kargo
Gülşen Yeşildağ Yelkenkaya

Gülşen Yeşildağ Yelkenkaya

Lojistik köyler ve Kargo

05 Mart 2018 - 17:46

Lojistik köyler ve kargo

Lojistik bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de gelişmektedir. Son 20 yıldır lojistik sektörünün önemi anlaşılmış ve Türk şirketleri lojistik konusuna ağırlık vermeye başlamıştır. Öncelikle küçük depolarda, küçük araç filolarıyla başlayan lojistik hizmetler, ithalatın ve ihracatın artması, yurtiçi tüketim ölçeğinin büyümesi ve endüstrinin çeşitli teşviklerle Anadolu’ya yayılması ile sektörün ölçüleri büyümeye başlamıştır. Büyümeye öncelikle yeni giren oyuncuların sayısının artması, uluslararası taşıma ve gümrükleme amacıyla kurulan şirketlerin hizmet yelpazelerini geliştirme kararları sonunda, antrepo ve milli depolama hizmetleri vermesi, dağıtım hizmetlerini üstlenmeleri, kargo şirketlerinin ağır yüklerin elleçlenmesi için lojistik şirketlerini kurması, holdinglerin önce kendi lojistik ihtiyaçlarını karşılamak, ardından da dışarıya hizmet vererek maliyetlerini düşürmek istemeleri gibi nedenler yol açmıştır.

 

Öncelikle uluslararası ticaretin artması ile deniz yolu ve kara yolu ile büyüyen sektör Ro-Ro taşımasına ve demiryoluna da ilgi göstermeye başlamıştır. Yurtiçi taşımalarda da taşıma mesafelerinin uzaması ve ölçeklerin büyümesi ile demiryoluna da yönelme ihtiyacı ile karşılaşmıştır. Demiryolu istasyonlarımızda yük indirmede ve yüklemede kullanılacak alanların olmaması bir sorun olarak ortaya çıkmıştır. Bu eksikliğin giderilmesi için Ulaştırma Bakanlığı TDCC Genel Müdürlüğü demiryolu yüklerinin elleçlenmesi için yük aktarma terminalleri kurma kararını vermiş ve 17 farklı lokasyonda demiryolu yüklerinin kara yoluna transferi ile ilgili lojistik merkez projeleri başlatmıştır. Bu merkezler demiryolu yük taşımacılığının kapasitesi arttıracak ve ürün elleçlemesi ile depolama talepleri gündeme gelecektir.

 

Nüfus sayısı yüksek, ekonomik ağırlığı olan, deniz limanlarımıza sahip, taşıma koridorlarında kavşak noktalarında yer alan illerimizde ise depolama, konteyner terminali, TIR parkları, kargo aktarma merkezleri, demiryolu terminali olarak kullanılmak amacıyla büyük ölçekli lojistik köyler ve küçük ölçekli lojistik merkez projeleri devlet desteği ile başlatılmıştır. Bunlardan ilk gerçekleşeni Samsun Lojistik Merkezi olmuştur. Ardından Diyarbakır, Gaziantep lojistik köyleri de devreye alınacaktır. Yapılan araştırmalar Türkiye’nin birçok bölgesinde Lojistik Köy ve Lojistik Merkez ihtiyacı olduğunu ortaya koymuştur. Bu merkezler sadece lojistik amaçla kullanılmayacak aynı zamanda kargo şirketleri için de birer aktarma merkezi olarak faaliyet gösterecektir. Kargo şirketlerinin web sitelerinden yapılan bir araştırma ile ülkemizin büyük kargo şirketlerinin aşağıdaki sayıda şube ve transfer merkezleri olduğu belirlenmiştir.

 

Yurtiçi Kargo 33 Aktarma Merkezi 900 Şube

Aras Kargo     29 Aktarma Merkezi 830 Şube

MNG Kargo   25 Aktarma Merkezi 800 Şube

Sürat Kargo    24 Aktarma Merkezi 700 Şube

PTT Kargo      82 Aktarma Merkezi 1019 merkez şube, 2729 alt şubesi ve 506 adet acente

 

Şirketlerin aktarma merkezlerinin hangi bölgelerde olduğunu incelediğimiz zaman bu aktarma merkezlerinin doğal olarak lojistik köy ihtiyacı olan illerle birebir çakıştığını görmekteyiz. Şirketler aktarma hizmetlerinin çok azını özel olarak inşa edilmiş depolarda veya küçük sanayi siteleri içinde bulunan kargo hacminin düşük olduğu dönemlerde kurulan yetersiz tesislerde vermektedir.

 

Lojistik merkezler ve lojistik köyler Türkiye’ye yayılacaktır. Bugünden başlayarak başta PTT dahil olmak üzere tüm kargo şirketleri lojistik merkez ve lojistik köy projelerinde başlangıç noktasından itibaren yer almalıdırlar. Lojistik köylerde yüksek tavanlı, her 1000 m2 veya 500 m2 depolama alanı için bir kapı şeklinde modern depo projeleri yapılmaktadır. Oysa kargo aktarma merkezleri alçak tavanlı, içinde ayrıştırma bantları çalışacak, az sayıda TIR rampası ve en az 30 adet kamyonet yanaşabilecek çift taraflı kapıları olan, araç manevra alanları ve park alanları geniş tesisler olmalıdır. Bu özellikleri ile lojistik merkez ve lojistik köy projeleri yapılırken proje ekibi ile birlikte çalışılarak projede yer alacaklarının onaylanması gerekmektedir.

 

Samsun lojistik merkezi bunun bir örneğidir. İlk fazda kargo şirketleri ve PTT devreye girmemiştir ancak şimdi başlayacak olan 2. Fazda tüm kargo şirketleri kendilerine özel projelerle bu tesiste yer almalıdır. Aynı çalışma için kargo şirketlerimizin ve PTT kurumumuzun Diyarbakır ve Gaziantep Lojistik Köyleri projelerinde yer almaları yararlı olacaktır.

 

 

     Gülşen YEŞİLDAĞ YELKENKAYA

E Mail : gyelkenkaya@gmail.com    

Cep Tel: 0532 697 53 73

 

Bu yazı 335 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');