"KADIN" FİKRİ
Av. Işıl Büyükgebiz

Av. Işıl Büyükgebiz

Ephemera

"KADIN" FİKRİ

03 Ocak 2018 - 18:17

"KADIN" FİKRİ

"Modern bir fikir"?

Friedrich Nietzsche’nin hem "İyinin ve Kötünün Ötesinde" hem de "Zerdüşt Böyle Diyordu/ İşte Böyle Dedi Zerdüşt" (kitabın ismi basımevine göre farklılık gösteriyor) isimli kitaplarında rastladığım kadına dair fikirleri çarpıcı. "İyinin ve Kötünün Ötesinde" isimli kitabında "İşte Böyle Dedi Zerdüşt" adlı kitabına nazaran kadın konusunda daha çok satıra rastlamak mümkün.

Nietzsche, “biz” diyerek erkekleri kastederek, “biz büyük zorluklarla karşılaşırız ve rahatlamak için elleri, bakışları ve narin budalalıklarının tesiri altındayken kendi ciddiyetimizin, ağırlığımızın ve derinliğimizin bize neredeyse budalalık gibi gelmesini sağlayan yaratıkların yanına gideriz... Şu ana dek bir kadın beyninin derinliğe, bir kadın kalbinin de adalete sahip olabileceğine inanan bir kadın var olmuş mudur acaba?* Ve geniş bir açıdan bakıldığında, “kadının” şu ana dek en fazla kadınlar- kesinlikle bizim tarafımızdan değil- tarafından hor görüldüğü doğru değil midir?*diye fikrini açıklamış ve tespitte bulunmuş.

Kadının kadın tarafından hor görülmesi…  Kadınlar olarak birbirimize bir diğerimiz gibi baktığımız sürece gördüğümüz “başka” bir şey olacak ve her başka olan gibi gördüğümüz, bize “kendimizden başka biri” gibi görünecek. Bu başkalığa her birimiz kişiliklerimiz doğrultusunda saygı, hayranlık, gıpta ama kimi zaman da maalesef kıskançlık, haset gibi duygular yükleyeceğiz.

Hâlbuki kadın kadına birbirimize bakarken, bir diğerimiz gibi değil de bir benzerimiz gibi baksak belki de gördüğümüz aynı bir benzerimiz olacak. Aynı duyguları yaşayan, aynı zorluklarla mücadele eden, aynı kaygıları taşıyan bir benzerimiz…

Nietzsche’den devam edersek… Nietzsche bize Dante ve Goethe’nin kadın hakkında düşündüklerini iletiyor. Birinin söylediği şarkıyı diğeri, “daimi kadınsı olan bizi yukarı çeker” olarak çevirmiş. Nietzsche ise Dante ve Goethe’den farklı olarak, şüphesiz olarak biraz asil olan her kadının bu inanca karşı çıkacağını çünkü o da daimi- erkeksi olan hakkında bunun aynısını düşünmekte olduğunu belirtiyor.**

Ya kadın, kadına elini uzatabildiği anda birlikte yükseleceklerse...

“Kadının büyücülükten uzaklaştırılmasına mı başlanmış? Kadının can sıkıcı hale getirilmesi yavaş yavaş zirveye mi ulaşıyor? Ah Avrupa! Avrupa! ... İnanılmaz bir aptallık sana bir kez daha hakim olup seni başka yerlere sürükleyebilir! Ve bu aptallığın altına gizlenmiş olan bir tanrı değil, hayır! Sadece bir “fikir”, “modern bir fikir!”… ***

Nietzsche o dönemde Avrupa’da görülen yeni bir eğilim olan “kadın” fikrini “modern bir fikir” olarak betimliyor ve de bunun da daha önceden farklı sebeplerden olduğu gibi Avrupa’yı yine zorluklara sürükleyebileceğinden endişe ediyor.

Geçmiş dönemin “modern fikri”nin yaşamakta olduğumuz post modern çağda artık “demode” olması beklenirken, “kadın” fikrinin modern olarak kendini gerçekleştirememiş halen daha post modern bir fikir olması, bizim kadını yerine ulaştırmak konusundaki başarısızlığımız değil de nedir…  “Kadın”dan gittik, hem adına vardık hem de bu adın tadına vardık. O’nun sadece adı ve tadı var artık. İsmini değil, fikrini unuttuk!

*Friedrich Nietzsche, İyinin ve Kötünün Ötesinde, İlya Felsefe Dizisi, sayfa: 200. ** Friedrich Nietzsche, İyinin ve Kötünün Ötesinde, İlya Felsefe Dizisi, sayfa: 203. *** Friedrich Nietzsche, İyinin ve Kötünün Ötesinde, İlya Felsefe Dizisi, sayfa: 208.

Bu yazı 339 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');