Milk-run, süt dağıtımı veya ring sefer uygulaması.
Atilla Yıldıztekin

Atilla Yıldıztekin

Lojistik

Milk-run, süt dağıtımı veya ring sefer uygulaması.

12 Şubat 2018 - 14:03

 

 

Milk-run, süt dağıtımı veya ring sefer uygulaması.

Otomotiv sanayi, beyaz eşya sanayi gibi, çok sayıda ve farklı malzemeyi, montaj yönetimi ile bir araya getirerek ortaya nihai ürün çıkartan sektörlerde çokça uygulanan bir yöntem de Milk-run dediğimiz (Süt dağıtımı) sistemidir. Fabrika içinde bazı parçalar yapılıyor da olsa, kullanılan malzemelerin büyük kısmı dışarıdan temin edilmektedir. Her ürün bir ürün ağacından oluşur. Bütünü tamamlamak için birinci parçadan başlayarak çok sayıda parçayı belli bir sıralama sistemi içinde montaj planına uygun bir şekilde birleştirmek gerekmektedir. 

Yüzlerce firmadan, farklı tarihlerde, farklı adetlerde ve birbirine benzemeyen  ambalajlarla gelen malzemelerin fabrika içine bir depoda biriktirilmesi, raflanması, bekleme sırasında korunması, montaj alanına her gün veya saatte indirilmesi gerekmektedir. Üretici tesislerinde büyük hacım tutan, el emeği alan ve taşımasının küçük partilerde küçük araçlarla pahalı yapıldığı bu uygulama milk-run dediğimiz sistemle daha ekonomik ve hızlı yapılabilmektedir.

Adını ABD’de süt dağıtımından aldığı için adına milk-run denilen bu uygulamada sütçüler bir önceki gün her kapıya kaç şişe süt bıraktıklarını bilmektedirler. Bu bilgi ile araçlarına sadece bir turda dağıtacakları kadar dolu süt almakta ve her kapıda buldukları boş şişeleri dolu süt şişesi ile değiştirmektedirler. Ay sonlarında her kapıya kaç süt bıraktıkları bilgisiyle faturasını kesmekte ve tahsilatlarını yapmaktadırlar. Böylece her seferde sadece değişecek adette, satışı yapılacak kadar süt dağıtılmakta, tüketicilerin teker teker markete gitmelerinden doğan zaman ve emek harcaması önlenmekte, bir seferde bölgenin ihtiyacı olan süt kapıya kadar teslim edilmektedir.

Montaj sanayinde de benzer sistem kullanılmaktadır. Üretici her gün ne kadar ürün üreteceğini önceden yan sanayilerine bildirmektedir. Bu bildirim yan sanayicinin her parçasının üretim planlamasını yapacak kadar önceden yapılmakta ve böylece üreticilerin tedarik zincirlerinde gereken kesintisiz ve planlı üretim sağlanmaktadır. Her gün üretilecek ürün için gereken yan sanayi malzemesi lojistik şirketin aracının kapısına geldiği an hazır olmaktadır. Lojistik şirket önceden her yan sanayiciden kaç tane malzeme alacağını, bu malzemelerin ne kadar hacımı ve ağırlığı olduğunu bilerek araç planlaması ve rota planlaması yapabilmektedir. Yüklemenin ve boşaltmanın hızlı yapılması böylece kısa sürede toplama işleminin gerçekleşmesi için adına kasa, veya regal dediğimiz metal kasalar hazırlanmakta ve lojistik şirket kasaların boşunu götürüp, aynı anda dolusunu aracına yükleyebilmektedir.

Optimize edilmiş bir rota üzerinde, her an, hangi yan sanayiciden, hangi malzemelerin alınacağının önceden bilinmesi de araçların gereksiz yol yapmalarını, gecikmelerini önlemekte ve araçlar her seferinde maksimum kapasitede kullanılabilmektedir. Araçlara yüklenen malzemeler lojistik firmanın üretici firmaya yakın, hatta içinde bir merkezde konsolide edilmekte ve montaj hattına JIT sistemi ile teslim edilebilmektedir. İyi bir planlama ile bu aktarma istasyonunu da ortadan kaldırılması ve malzemelerin doğrudan montaj hattına teslim edilmesi de mümkün olmaktadır.

Milk-run ve beraberindeki JIT sistemine geçiş, yan sanayi üreticilerin kargo, ambar, parsiyel kamyonlarla yaptıkları taşıtmaların da emniyetinin sağlanması, taşıma sırasında oluşabilecek hasarların önlenmesi ve üretici tesisinde yeniden kalite kontrol işlemini de ortadan kaldırmakta, maliyeti azaltmakta ve üretimi hızlandırmaktadır. Bu sistemde mal taşıma maliyeti yan sanayilerden alınmakta ve üretici firma tarafından karşılanmaktadır. Sistemin avantajı milk-run uygulaması ile yan sanayicilerin satış fiyatlarından daha önce içinde olan parsiyel taşıma maliyetlerini düşmelerine de olanak sağlamakta ve üretim malzemesinin giriş maliyetini düşürmektedir.

Belli bir ölçeğe ulaşan her üretici için milk-run sistemi avantaj sağlamaktadır. Bu sistemin başarısı üretimin planlamasının doğru yapılmasıyla, üretici- yan sanayi- lojistik firması ile arada kurulacak bilgi iletişim ağının iyi çalışması ile gerçekleşebilmektedir. Uzun süreli olması gereken milk-run anlaşmalarında üreticiler kasalar için yatırım yapmakta, lojistik firması uygun araçlar ve iletişim alt yapısına kaynak ayırmakta, yan sanayi üreticileri de üretim planlarını aksatmayacak alt yapıyı kurmak zorundadır. Bu nedenle geri dönüş süresinin de göz önüne alınıp sözleşmelerin uzun süreli yapılması önem kazanmaktadır.

Ülkemizde başarılı milk-run uygulamaları vardır ve sektörün büyükleri üreticilerle verimli projelere imza atmaktadırlar. İstenilen bu başarılı projelerde elde edilen sonuçların  paylaşılmasıdır.

 

Atilla Yıldıztekin

Lojistik Yönetimi Danışmanı

atilla@yildiztekin.com

0 532 215 6818

Bu yazı 458 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');