Hava yolu taşımacılığı,
Atilla Yıldıztekin

Atilla Yıldıztekin

Lojistik

Hava yolu taşımacılığı,

02 Ağustos 2018 - 13:41

 

Hava yolu Taşımacılığı,

Deniz, Demiryolu, Demiryolu ve Boru taşımalarının dışında kalan bir taşıma şekli de hava taşımacılığıdır.  Havayolu taşımasını diğer taşımalardan ayıran en belirgin özellik, hava yolu ile taşınan malzemeye yük değil kargo adı verilmesidir.

Havayolu Taşımacılığı 500 km’nin uzağındaki, acil, raf ömürlü ve kıymetli taşımalar için kullanılmaktadır. Hava kargo taşımacılığı sadece uçaklarla yapılan taşımaları değil; bunun öncesindeki ve sonrasındaki operasyonları da kapsamaktadır.  Bu nedenle ağırlıklı olarak uluslararası taşımalar olmak üzere, alıcıların ve göndericilerin tüm kargolarını en hızlı zamanda, en güvenli yöntemle ulaştırılmasını sağlayan hizmetler bütünüdür. Havayolu eşya taşımacılığı taşımacılık tarihinde en yeni taşıma türü olmasına rağmen,  son yıllarda kullanım kapsamı giderek artan bir taşımacılık şekli haline gelmiştir. Havayolu kargo taşımacılığında ağırlıklı olarak taşıma hacmi ve ağırlığı düşük, ancak ürün değeri yüksek olan eşyalar taşınmaktadır. Çiçek, ilaç, elektronik malzeme, kıymetli evrak, kıymetli madenler, kısa raf ömrü olan ürünler bu gruba girmektedir. Dünya ticaretinde ürün çeşitliliğin artması, rekabetin büyümesi ve çevrim süresinin hızlandırılması açısından, hava taşıması zaman içinde daha fazla tercih edilmeye başlamıştır. Havayolu taşımacılığının avantajları; taşıma süresinin kısa olması, dünya genelinde yayılmış havaalanı ağı varlığı, yüksek taşıma emniyeti ve güvenliği, kargoların elleçleme ve yüklenilmesinde gösterilen dikkat ve diğer taşımacılık şekillerine göre daha düşük sigorta primlerinin olmasıdır.

 Havayolu Taşımacılığının zayıf yönleri ise ağırlık ve hacim limitleri olması, işletme maliyetlerinin yüksekliği, yakıt maliyeti nedeniyle daha yüksek taşıma maliyeti ortaya çıkarmasıdır. Genel olarak kargo ve evrak taşınmasında kullanılan havayolu taşımacılığında uluslararası ticaretin ton-km olarak %8’inin hava yolu ile taşındığı varsayılmaktadır.

Hava kargo taşımasının tarihinde önemli noktalar şunlardır.

İlk kargo uçuşu ABD'de Dayton ve Columbus, Ohio arasında 7 Kasım 1910'da gerçekleşmiştir. Wright Kardeşlerin yaptığı uçuşta Philip Orin Parmelee’nın, bir mağazanın açılışı için 200 kilo paket taşıma kapasitesi olan  Wright Model B uçağıyla 105 km yi, 66 dakikada uçarak  teslim ettiği bilinmektedir. Bu uçuş o zamanların zamanlar dünya hız rekorudur

Dünyanın ilk resmi kargo taşıyan havayolu uçuşu, 18 Şubat 1911'de, Hindistan’da Bombay-Kalküta arasında bir taşımayı  13 km uzaklıktaki adrese 13 dakikada ulaşan Humber-Sommer uçağıyla yapıldı. Bunun ardından posta hizmetleri de hava yolu ile verilmeye başlandı. Dünyanın ilk tarifeli havayolu postası servisi, Londra'dan 9 Eylül 1911'de Windsor’a gerçekleşti.

1919'da Londra'dan Paris'e ,ilk tarifeli sefer yapıldı ancak sadece bir yolcu vardı ama bir ayakkabı üreticisi için deri ve bir restoran için tavuk taşıdı. Daha sonra sinema filmleri de taşınmaya başladı ve sinemalarda gösterilmesi için Avrupa çapında hava yoluyla dağıtıldı.

1920'li yıllardan itibaren hava taşımacılığı, havayolları düzenlemeye yönelik birkaç girişimde bulunulmuş olmasına rağmen, 1945'te Havana'da düzenlenen bir konferansta, 57 hava yolu, Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'ni kurdu.

1968 yılında Boeing, ilk geniş gövdeli uçak olan 747 uçağını piyasaya sundu. 747, kargo ambarında tam paletleri taşıyabilen, hava kargo endüstrisinde devrim yaratan ilk uçaktı. 1950 yılında Dünya’da 800.000 ton olan hava kargo taşıması 2017 yılında 72.7 milyon tona ulaşmıştır.

2016 yılı rakamlarıyla dünyanın ton-km olarak en fazla kargo taşıyan şirketi Fedex olmuştur. 15.7 Milyar Ton-km taşıma yapmıştır. Onu takip eden Emirates 12.2 Milyar Ton-km, UPS ise 11.2 Milyar-Ton-km taşıma yapmıştır. Milli hava kargo şirketimiz THY Kargo ise 3.6 Milyar Ton-km ile ilk on içine girmeye hak kazanmıştır. Gelecekte daha ön sıralara yükseleceğine inanıyorum.

 

Atilla Yıldıztekin


Lojistik Yönetim Danışmanı

0 532 215 6818
atilla@yildiztekin.com

 

 

Bu yazı 118 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Son Yazılar

', 'auto'); ga('send', 'pageview');