Şentop: Mutlaka cezalarını bulacaklar

Şentop: Mutlaka cezalarını bulacaklar

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, "Milletimiz müsterih olsun. 15 Temmuz  süreci içinde yer alan millete, milletin iradesine, devletimize kasteden hainler  mutlaka cezalarını bulacaklar." dedi.

10 Ağustos 2017 - 16:02

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul  Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, beraberindeki heyetle Silivri'de görülmekte olan Harp  Akademileri Komutanlığındaki darbe faaliyetlerine ilişkin davayı izlemek üzere  Silivri'ye geldi.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Şentop: ''Malumunuz, yaptıkları işten bir nevi utanmadan iftihar etme göstergesi içerisinde bulunmaya teşebbüs edenler oldu. Aslında bunlara müsaade  edilmemesi gerekirdi. Özellikle darbe teşebbüsünde bulunanlarla ilgili tek tip  kıyafetin benimsenmesi yönünde bir çalışma var. Bunun hukuki altyapısını Adalet Bakanlığımız hazırlıyor"

 Bir süre duruşmayı izleyen Şentop, duruşmaya verilen öğle arası  sonrasında gazetecilere, dava ile gündemdeki "tek tip kıyafet uygulamasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Şentop, sanık savunmalarının devam ettiğini hatırlatarak, yargılama faaliyetinin usule uygun sürdürüldüğünü ve sabırla beklemek gerektiğini ifade etti.

Darbe davalarının takipçisi olacaklarını vurgulayan Şentop,  "Türkiye'nin birçok yerinde 15 Temmuz darbe girişimi davaları devam ediyor.  Cumhuriyet tarihimizin en önemli süreci bu. Türkiye, daha önce de darbeler,  teşebbüsler gördü, bunlardan başarılı olanlar da oldu. Bu darbeyi diğerlerinden  farklı kılan husus var. Elbete darbenin iyisi, kötüsü veya ağırı, hafifi olmaz. Darbeler hukuksuzdur ve millete karşı gerçekleşmiştir." diye konuştu.

"MUTLAKA SONUÇ ALINACAK"

Darbelerin hiçbir ülkede hoş karşılanmadığını söyleyen Şentop, şöyle  devam etti:

"Darbelerin mutlaka uluslararası bağlantıları olur. Türkiye’deki  darbelerin hepsi de Türkiye’ye uluslararası bir müdahaledir. Fakat bu kadar açık,  uluslararası sistemin taşeronluğunu yapmak üzere harekete geçen bir tablo  Türkiye'de olmamıştı. Bu darbe, çok açık bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti  Devletine, milletine uluslararası bir müdahaleydi ve onun taşeronluğunu yapan bir  ekiple bu gerçekleştirilmeye çalışıldı. Milletimizin kararlılığıyla da  püskürtüldü. Milletimiz, devletine ve kendi iradesine sahip çıktı. Milletimiz  sabırla bu davaları takip ediyor, mutlaka sonuç alınacak."

"KURGU İÇİNDELER"

Sanık savunmalarının bir kurgu içinde sürdüğüne işaret eden Şentop,  darbe duruşmalarında yargılanan sanıkların benzer savunmalar yaptığına dikkati  çekti.

Terör veya tatbikat bahaneleriyle askerin kışla dışına çıkması  iddialarının gerçeği yansıtmadığını dile getiren Şentop, şu değerlendirmelerde  bulundu:

 "Sadece burası için söylemiyorum. Duruşmalardaki ifadeleri dikkate  aldığımızda, bir kurgu üzerinde gittikleri, aşağı yukarı benzer ifade bağlamı  üzeride hareket ettiklerini görüyoruz. Biricisi, tamamen inkar suretiyle hatta  FETÖ elebaşısının ifadesiyle başka ideolojik kesimlere bu darbe girişimini  yükleyen beyanlarda oldu. Hiçbir şeyden haberlerinin olmadığı, tamamen bir terör  tatbikatından bahsediliyordu. ‘Biz onun için gittik’ falan deniliyor. Detaylara  baktığınızda durum öyle değil. (Darbe faaliyetine katılan askerler) İç  irtibatları bakımından, o gece bir araya gelmeleri ve önceki hazırlıkları  bakımından bunu çürütebilmek kolay. İkincisi, muhakkak burada çıkacak kararı  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımak istiyorlar. Bütün duruşmalarda bununla  ilgili bir altyapı kurmaya çalışıyorlar. Artık mızrak çuvala sığmaz, o kadar  açık. Kendilerden vehmettikleri gücün etkisiyle pervasız hareket ettikleri için  ortada çok fazla delil bırakmışlar.  O bakımdan milletimiz müsterih olsun. 15  Temmuz süreci içinde yer alan millete, milletin iradesine, devletimize kasteden  hainler mutlaka cezalarını bulacaklar, biraz sabırla beklemek ve takip etmek  gerekiyor." diye konuştu.

TEK TİP KIYAFET

Darbe davalarını sabırla takip etmek gerektiğinin altını çizen Şentop,  darbeci askerlerin yargılama sırasında propaganda unsuru kıyafet giymelerine  kesinlikle müsaade edilmemesi gerektiğini vurguladı. 

Şentop, Adalet Bakanlığının darbeci askerler için "tek tip kıyafet"  çalışması içinde olduğunu hatırlatarak, “Malumunuz, yaptıkları işten bir nevi  utanmadan iftihar etme göstergesi içerisinde bulunmaya teşebbüs edenler oldu.  Aslında bunlara müsaade edilmemesi gerekirdi. Onunla ilgili de bir soruşturma var  bildiğim kadarıyla. Özellikle darbe teşebbüsünde bulunanlarla ilgili tek tip  kıyafetin benimsenmesi yönünde bir çalışma var. Bunun hukuki altyapısını Adalet  Bakanlığımız hazırlıyor." ifadelerini kullandı. 

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ahmet Selim Köroğlu da davaların takip  edilmesi gerektiğinin önemini vurguladı. 

Türkiye'deki bütün darbe davalarını izlemeye gelenlere teşekkürlerini  ileten Köroğlu, "Bu davanın sonucunda darbeciler adil Türk yargısı tarafından bir  daha bu topraklarda asla böyle bir şeye niyet etmeyecekleri şekilde cezalarını  bulacaklar. Hukuka olan inancımızı ifade ediyoruz. Cumhurbaşkanı başdanışmanları  olarak Türkiye'nin bütün duruşmalarında olduğu gibi Sincan ve Silivri'de de bu  davaların takipçileriyiz. Ben bu davaların izlenmesi noktasında sahip çıkan  duyarlı bütün vatandaşlarımıza ve sivil toplum kuruluşlarımıza çok teşekkür  ediyorum. Bu bir süreç. Uzun sürecek. Bu duyarlılığın ve ilginin artarak devam  etmesi gerektiğini ifade ediyorum." şeklinde konuştu.

AK Parti Kırklareli Milletvekili Selahattin Minsolmaz ile Arnavutköy  Belediye Başkanı Ahmet Haşim Baltacı da duruşmayı takip etti.

Bu haber 254 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Paslanmaz Çubuk , Paslanmaz Sac , Paslanmaz Profil , Özar Metal.
Paslanmaz Çubuk , Paslanmaz Sac , Paslanmaz Profil , Özar Metal.
Rusça Tercüme , Ardıl Tercüme , Tıbbi Tercüme , Sky Tercüme.
Rusça Tercüme , Ardıl Tercüme , Tıbbi Tercüme , Sky Tercüme.
', 'auto'); ga('send', 'pageview');