Diş rahatsızlıkları kalp rahatsızlıklarını tetikler mi?

Diş rahatsızlıkları kalp rahatsızlıklarını tetikler mi?

Diş sağlığı ve kalp rahatsızlığı ilişkisi hakkında açıklamalarda bulunan Diş Hekimi M. Tuğra Kaya, bu konuda yapılan araştırmalar ışığında tavsiyelerde bulunuyor.

01 Kasım 2016 - 14:56

Yeni yapılan bir çalışmaya göre gizli bir diş enfeksiyonuna sahip olan kişilerde kalp rahatsızlığı oluşma riski diş rahatsızlığı olmayan kişilere göre daha yüksek. Kalp rahatsızlığı ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır. Koroner Arter Hastalığı (KAH) en çok görülen kalp rahatsızlıklarındır ve koroner arterlerin duvarlarında oluşan plaklardan ötürü ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu rahatsızlığın en çok oluşma nedenleri; obezite, hareketsiz yaşam tarzı, sigara, yüksek tansiyon, diyabet olarak sayılabilir. Bu yeni çalışmayla birlikte, kötü diş sağlığı da bu listeye eklenmelidir.

Geçen sene ASM (American Society and Microbiology) de yayınlan çalışmaya göre diş eti rahatsızlıklarının nedeni olan bakterilerin kalp rahtsızlığı riskini arttırdığı bulunmuştur.Finlandiya’da Helsinki Üniversitesi’nin yaptığı başka bir çalışmaya göre ise dişlerin kökünde oluşan iltihabın (apikal periodontitis ) Akut Kalp Sendromu(AKS) riskini arttırdığını gözlemlemişlerdir.Apikal periodontitis genellikle dişin ortasında bulunan sinirlerin enfeksiyonu sonucu oluşur. Bu enfeksiyonların genel nedeni dişlerdeki çürükler, travma ya da kırıklardır. Çoğu zaman ağrısız ilerler, iltihap oluştuğunda çekilen röntgenle anlaşılırlar.

Kalp rahatsızlığı ile ilgili yapılan çalışmada, 62 yaş civarı olan 508 kişiye anjiyo yapılmış ve bunun sonucu yüzde 36’sında KAH, yüzde 33’ünde AKH, yüzde 33’ünde ise önemli bir kalp rahatsızlığı görülmemiştir. Bu hastalardan alınan panaromik röntgenlerin yüzde 58’inde apikal periodontitis gözlenmiştir. Bu sonuca göre, Apikal periodontitis kalp rahatsızlığı riskini arttırmaktadır ve bu hastaların Akut Kalp Sendromuna yakalanma riski apikal periodontitis olmayan kişilere göre yaklaşık 2.7 kat daha çoktur. Bu sebepten dolayı sizlere önerim ağız sağlınızı çok iyi korumanız ve diş hekiminizi düzenli aralıklarla ziyaret etmenizdir

.

 

arpanetmedya.com "a Katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

 


Kaynak: Hürriyet | Yazar: Dijital Gazete

Bu haber 6336 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tuzla Tercüme , Yeminli Tercüme Büroları , Noter Yeminli Tercüme , Sky Tercüme.
Tuzla Tercüme , Yeminli Tercüme Büroları , Noter Yeminli Tercüme...
Tıbbi Tercüme , Rusça Tercüme , Yeminli Tercüme Bürolarına , Sky Tercüme.
Tıbbi Tercüme , Rusça Tercüme , Yeminli Tercüme Bürolarına ,...
', 'auto'); ga('send', 'pageview');