Cumhurbaşkanı Erdoğan: Devran bir başka değişecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Devran bir başka değişecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin genişletilmiş il danışma toplantısında konuştu.

10 Ağustos 2017 - 16:02

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, "İşte Pensilvanya'da, malum şarlatan orada. Onun arka takımı, onlar da  başta Almanya olmak üzere Avrupa'da ve bütün buralarda bunlar geziyorlar. Siz, bu  teröristleri besliyorsunuz, ondan sonra kalkıp diyorsun ki 'Filancayı bize  verin.' Kusura bakma, senin yargın varsa, benim de yargım var. Önce vereceksiniz,  ondan sonra bizden de alacaksınız. Vermeden yok. Artık eski Türkiye yok, bu  Türkiye yeni Türkiye." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde  düzenlenen AK Parti Trabzon İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Toplantısına  katılarak, partililere hitap etti.

 

"2019 için asla fire veremeyiz. Çok iyi çalışmamız lazım." diyen  Erdoğan, bu seçimlerin önceki seçimler gibi olmadığının altını çizdi.

Eskiden yüzde 34 ile de parlamentoda bir numara olunabildiğine işaret  eden Erdoğan, "Şimdi bu yok. Şimdi yüzde 50 artı 1'i alacaksın. Almadığın  takdirde bu işi yüklenemezsin. Peki bunu almaya hazır mıyız? Bunun için kapı kapı  dolaşmaya hazır mıyız?" diye sordu.

Erdoğan, salondakilerin yanıtı üzerine, "Şimdi daha fazla olması  lazım. Ana kademe dolaşacak, kadın kollarımız dolaşacak, gençlik dolaşacak."  dedi.

Salondaki bir grubun, "Camiler kışlamız, müminler asker, bu ilahi ordu  dinimi bekler, Allahu ekber, Allahu ekber." dizelerini okuması üzerine Erdoğan,  şu değerlendirmelerde bulundu:

"Elhamdülillah bak nereden nereye geldik. Ben bunu bir okudum girdim  içeriye ama şimdi devran değişti. Ya bu devletin kitaplarında yer alan bir  şiirdi, yani düşünebiliyor musun ve Ziya Gökalp'a ait. Buna rağmen biz bunu  okuduk diye attılar bizi içeri ama hayır varmış. Tam Medrese-i Yusufiye oldu ama  10 bine yakın mektup aldım. Mektuplar geliyordu ben sabah namazına kadar gece  onlara cevap yazıyordum. Şimdi bazı yerlere gidiyorum, o yazdığım cevapları  alanlar bana gösteriyorlar. Bu ayrı bir mutluluk ha. Elhamdülillah. Nerelerden  nereye..."

"Tempomuzu artırmalıyız, gece gündüz çalışmalıyız"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, millete efendi olmak için değil, hizmetkar  olmak için yola çıktıklarını belirterek, Şeyh Edebali’nin nasihatı ile "insanı  yaşat ki devlet yaşasın" dediklerini, bu ilke ile ülkenin yönetim anlayışını  kökten değiştiren bir parti olarak 2023 hedeflerini mutlaka hayata  geçireceklerini bildirdi.

"Yeter ki şu 2019'u bir defa halledelim. İşte bunun için bir defa  imanımız olacak. İnanacağız değil mi buna? 2019'da bu işin ilk etabını Allah'ın  izniyle bitireceğiz. Buna inandık mı?" diyen Erdoğan, "Salondan güçlü bir ses  gelmiyor. Buna inandık mı?" sorusunu tekrar yöneltti ve aldığı "evet" yanıtından  sonra, "Böyle olun." dedi.

Geçen 15 yılda yaptıklarının çok önemli olduğuna işaret eden Erdoğan,  şöyle devam etti:

"Ama asıl hedeflerimizin henüz oldukça uzağındayız. Tempomuzu  artırmalıyız, gece gündüz çalışmalıyız. Bu süreçte önümüzdeki en büyük imtihan da  2019. Yeni yönetim sistemimizin tüm unsurlarıyla ilk defa devreye gireceği 2019  seçimine kadar çok sıkı bir çalışma sergilemeliyiz. İşte yeni yönetim anlayışının  ilk emaresi ne? İşte bu kardeşiniz, partili cumhurbaşkanı olarak şimdi  karşınızda. Daha önce bu yoktu. İşte bunu 16 Nisan'da hallettiniz. Şimdi öbür  etabına geçiyoruz, 2019. O hallolduğu zaman devran bir başka değişecek. Önce  mahalli idareler, ardından da milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde  elde edeceğimiz netice, bizim daha sonraki yol haritamızın en büyük belirleyicisi  olacaktır."

Türkiye'nin hem terörle mücadelede hem de ekonomik saldırılar  bakımından en sıkıntılı dönemini geride bıraktığına inandığını belirten Erdoğan,  "Hükümetimiz, şu anda aynı zamanda Süleyman kardeşim de başta olmak üzere..."  değerlendirmesini yaptı.

Erdoğan, şunları kaydetti:

"Ülkemizle ilgili kötü niyetleri olanlar, elbette açık veya gizli bize  zarar vermeye çalışacaklardır ama ne demiştik, ey FETÖ'cüler nereye kaçarsanız  kaçın sizi inlerinize kadar kovalayacağız. Ey PKK sizi de kovalayacağız, DEAŞ,  sizi de kovalayacağız. İşte Cudi'de, Gabar’da, Küpeli’de, Kandil’de neresi olursa  olsun gideceğiz. Artık bizim askerimiz, polisimiz, jandarmamız, aralarında en  ufak bir nifak yok. Elhamdülillah şimdi hepsi el birliği gönül birliği içerisinde  gidiyorlar, ele ele gidiyorlar ve hepsi de şehadete yürüyorlar. Bu ne mutluluk.

İnşallah bu anlayışla beraber bu temizlik harekatı bitecek, refah,  huzur, mutluluk 780 bin kilometrakareye hakim olacak. Atlattığımız her badire  bize yeni tecrübeler ve onunla birlikte yeni dirençler kazandırıyor. PKK'nın da  FETÖ'nün de DEAŞ'ın da diğer terör örgütlerinin de eylem kapasiteleri büyük  ölçüde daralmıştır. Kimi Batı ülkeleri başta olmak üzere Türkiye'ye yönelik  husumet içinde olan çevrelerin tezgahlarını da büyük ölçüde deşifre ettik. Terör  örgütleri ile birlikte kol kola sahnelenmeye çalışılan senaryoları, aynı şekilde  birer birer boşa çıkartıyoruz. Bir şeyler söylüyorlar. Kendileri ile yüz yüze  bunlara çok açık net yaptıkları yanlışları anlatıyoruz. Eviriyorlar,  kıvırıyorlar. Diyoruz ki siz busunuz. Önce bize bunun cevabını verin.

İşte Pensilvanya'da, malum şarlatan orada. Onun arka takımı, onlar da  başta Almanya olmak üzere Avrupa'da ve bütün buralarda bunlar geziyorlar. Siz, bu  teröristleri besliyorsunuz, ondan sonra kalkıp diyorsun ki 'Filancayı bize  verin.' Kusura bakma, senin yargın varsa, benim de yargım var. Önce vereceksiniz,  ondan sonra bizden de alacaksınız. Vermeden yok. Artık eski Türkiye yok, bu  Türkiye yeni Türkiye."

"Bundan sonraki işimiz, hiç endişe etmeyin, daha kolay"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekonomide tüm göstergelerin olumlu yönde bir  yükselişin işaretlerini verdiğine dikkati çekti.

Türkiye'nin geçen üç yıldaki zorlu süreci dimdik atlattığını  vurgulayan Erdoğan, "İnşallah bundan sonraki işimiz, hiç endişe etmeyin, daha  kolay. AK Parti'siz bir Türkiye'nin ne demek olduğunu, 7 Haziran 2015 ile 1 Kasım  2015 seçimleri arasındaki dönemde hep birlikte gördük, tecrübe ettik. Eğer orada  bir koalisyon yanlışına düşülseydi Türkiye biterdi onu söyleyeyim ama  elhamdülillah düşmedik." ifadelerini kullandı.

Erdoğan, o dönem erken seçim kararının alındığını ve milletin AK  Parti'ye tek başına iktidar olma görevini verdiğini anımsatarak, "Adeta bir  sırtlan gibi ülkemizin yere yıkılmasını bekleyenlerin gerçek yüzlerini  milletimizle birlikte ortaya çıkardık. 15 Temmuz'da milletin üzerine tankla,  uçakla yürümeye, buraya kadar bu işi vardıracak, gözlerini karartanların elinde  artık çok fazla koz kalmadı." dedi.

"Mızrak çuvala sığmıyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ihtiyatı asla elden bırakmayacaklarını  vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Şimdi bakıyorsunuz bazen çıkıyorlar, 'Bu ay bir şeyler olabilir.'  Oradan birisi çıkıyor, 'Bu ay bir şeyler olabilir.' Bunlar züğürt ya şimdi  durmadan böyle akılları karıştıracaklar. Zaten siz ne zamandan beri 'Bu ay bir  şeyler olabilir' deyip durup, kendi sosyal medyanızdan bir şeyler yapmaya  çalışıyorsunuz. Artık ne yaparsanız yapın mızrak çuvala sığmıyor. Artık kendinizi  gizlemeniz mümkün değil.

Bizi kendi içimize sıkıştırıp hedeflerimize yürümekten alıkoymaya  yönelik provokasyonlara da artık itibar etmeyeceğiz. Türkiye, hem terör  örgütleriyle mücadele edecek hem de hedeflerini hayata geçirecek güce, imkana,  kararlılığa sahiptir."

"Bunu bir bayrak yarışı olarak görmelisiniz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu süreçte AK Parti'nin sağlam durmasının  önemine işaret ederek, "Büyük ve güçlü Türkiye için her zamankinden daha çok  çalışmak, ter dökmek, mücadele etmek mecburiyetindeyiz. Çünkü AK Parti sendelerse  Türkiye'nin sendeleyeceğini bilmeliyiz." diye konuştu.

Kongrelerde göreve gelecek teşkilatların bu anlayışla oluşturulacağını  vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Kimse gücenmesin, kırılmasın. Elimizden geldiğince adil ama değişmesi  gerekenleri, kusura bakmayın değiştirmek durumundayız. Bunu bir bayrak yarışı  olarak görmelisiniz. Bunu yapmak zorundayız. Çünkü yeni bir heyecan, bir hücre  tazelenmesi, bir güç kanalize etmek, buna mecburuz. Bunu yapacağız ki şu kalan 20  ay içerisinde bambaşka bir şekilde inşallah geleceğe yürüyelim. Bundan kimse  gücenmemeli, kırılmamalı.

Biz aynı davanın erleri değil miyiz? Aynı davanın erleriyiz. Niye  güceniyoruz, gücenmeyeceğiz. Ha ben götürmüşüm ha sen götürmüşsün, seve seve  bayrağı teslim edeceğiz. Teslim ettikten sonra kaybolmayacağız, 'Emrindeyim  komutan' diyeceğiz. Şayet bu yenilenmeyi sağlayamazsak, hem mahalli idareler  seçimleri hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, milletvekili seçimlerinde işimiz  çok zor olur. Ben partimizin teşkilatlarında görev alan tüm kardeşlerime  güveniyorum. İnşallah milletimize mahcup olmayacağız."

"Tecrübeyi de değerlendireceğiz, dinamizmi de değerlendireceğiz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti teşkilatında bugüne kadar görev alan  ve ahirete intikal edenlere Allah'tan rahmet dileyerek, hayatta olanlara ise  sağlık, esenlik, mutluluk temennisinde bulundu.

Yeni yapılanmada daha önce AK Parti teşkilatında görev almış kişilerin  de olabileceğini belirten Erdoğan, "Daha önce görev yaptı, şimdi niye görev  yapsın' falan böyle bir şey yok. Bu bir kadro tazelenmesi. Tecrübeyi de  değerlendireceğiz, dinamizmi de değerlendireceğiz." dedi.

Erdoğan, kardeşlik bağını sıkı tutmanın önemine işaret ederek, şöyle  devam etti:

"Hep söylerim, biz ilçelerimizin, ilimizin Ömerlerini bulacağız ve bu  Ömerlerle teşkilatı kuracağız. Yani listeler açıklandığı zaman halk şunu görmeli,  duymalı, bilmeli, 'Filanca mı? Onun olduğu yerde kim bulunmaz, seve seve ben de  orada olurum' demeli ama öyle bir isim olur ki 'Filanca mı? Bu hırsızı nereden  buldun?', bunu dedirtmemek lazım. Burada çok dikkatli olacağız. Ben teşkilatıma  güveniyorum, inanıyorum ve inşallah bu hassasiyetler içerisinde teşkilatımızın  oluşacağına inancım sonsuz."

"Bu bizim manifestomuzdur"

Konuşmasının sonunda Rabia işareti yapan Erdoğan, "Tek millet, tek  bayrak, tek vatan, tek devlet. Bu, bizim manifestomuzdur." dedi. Cumhurbaşkanı  Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tek millet, 80 milyon tek milletiz. Türk'ü, Kürt'ü, Laz'ı, Çerkez'i,  Gürcü'sü, Abaza'sı, Boşnak'ı hepsi tek millet. Niye? Biz yaradılanı yaradandan  ötürü seviyoruz onun için. İki tek bayrak, şu bayrağımızın bir benzeri olabilir  mi? Rengi şehidimizin kanının rengi, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldızlar  şehitlerimizin ta kendisi. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer  uğrunda ölen varsa vatandır. Peki vatan? 780 bin kilometrekare ile tek vatan,  bunu kimse bölemeyecek. Bölenin işte görüyoruz, Cudi'de, Tendürek'te, Bestler  Deresinde, Küpeli'de ne yaptıysak onu yaparız, gömerek yola devam ederiz. Tek  devlet. O da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nden başka devlet yok. Bu devletimize de  hep beraber sahip çıkacağız."

Bu haber 212 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Paslanmaz Çubuk , Paslanmaz Sac , Paslanmaz Profil , Özar Metal.
Paslanmaz Çubuk , Paslanmaz Sac , Paslanmaz Profil , Özar Metal.
Rusça Tercüme , Ardıl Tercüme , Tıbbi Tercüme , Sky Tercüme.
Rusça Tercüme , Ardıl Tercüme , Tıbbi Tercüme , Sky Tercüme.
', 'auto'); ga('send', 'pageview');